Çanakkale, Ayvacık, Küçükkuyu doğal radyasyon ve kanser riski

Merhaba,

Bugün tesadüfen,

Geyikli ve Küçükkuyu Doğal Radyasyon Kaynakları adlı yazınızı okudum.  Geçtiğimiz yaz Küçükkuyu merkezden bir yazlık alarak ailecek orada oturmayı hatta o bölgede yaşlanmayı planlıyorduk. Şimdi endişelenmedim dersem yalan olur.Ben de bir öğretim üyesiyim ve o bölge için, yetkililerin dikkatini çekmek için ne yapabilirsem yapmak isterim. Hatta hiç masrafa girmeden evimi satmak bile isterim.  Yazınızda belirtilen değerler insan sağlığı üzerinde zararlı mıdır? Deniz, kum, sebze, kullanma suyu, soluduğumuz hava, hepsi riskli gibi geliyor. Size yazmak istedim.

Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Doç.Dr. …

  1. Üniversitesi

Sayın Doç. Dr….

Bugün Ankara dışında olduğumdan biraz önce mesajınızı gördüm. Eviniz Küçükkuyu’nun neresinde? Yeşilyurt’ta mı, Nusratlı’da mı Ahmetçe’de mi, Adatepe’de mi tam yerini söyleyebilirseniz, sizleri konuyla ilgili bilgilendirebilirim.

Saygılarımla

Eşref Bey merhaba,

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Küçükkuyu’daki evimiz, Altınoluk girişi tarafında, şehir içinde ve denize 50 metre mesafede. İzmir- Çanakkale yolu üzerinde de diyebilirim Limana da aşağı yukarı bir kaç yüz metre. Bölge Mıhlı olarak geçiyor. Tekrar teşekkür ediyor, yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Eşref bey tekrar merhaba,

Ben de dahil ailemden hiç kimse sigara içmiyoruz ancak, cep telefonu, bilgisayar, Wi-Fi, röntgen ve benzerlerine sürekli maruz kalıyoruz ne yazık ki Dün, önce tesadüfen  “Ölüm köyleri” başlıklı bir yazıyla karşılaştım. Web adresi şöyle:

http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/haber-7577-26-olum-koyleri.html

Bu yazının ardından goggle taraması ile sizin yazınız çıktı. Alanın uzmanının yazdığı bir yazıyı, uzman olmayan birinin okuması biraz endişe yaratabiliyor maalesef bende olduğu gibi. Bir de bilgilenme ihtiyacı hissediyorsunuz. O bölgede, özellikle İstanbul’dan emeklilik günlerini geçirmek için gelmiş ve varını yoğunu oradaki evine harcamış o kadar insan var ki. İşin ilginç yanı, hastaların ağrıları iyileşiyor, dinçleşiyorlar.

Bir ev satın almadan önce, baktığım kriterler arasında hiç bir zaman jeolojik yapı olmamıştı (deprem riski hariç)  ancak hayat bana bir şey daha öğretti. Mümkün olduğunca, sorup, soruşturmakta fayda var demek ki. Bizi aydınlattığınız için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylılar diliyorum.

Saygılarımla.

Sayın Doç. Dr. R. Ayhan Yılmaz

Önce şunu size sormak istiyorum. Sigara içiyor musunuz? Eğer içmiyorsanız evde sigara kullanan var mı? İş ortamında sigara dumanına maruz kalıyor musunuz? Hastaneye gittiğinizde röntgen filmi çektiriyor musunuz?

Sayın Yılmaz Küçükkuyu’nun kuzey ve kuzey batı kesimlerinde Ayvacık-Nusratlı köyü arasında, volkanik tüf kayaları var. Bu kayaların içinde fosfat nodülleri görülür. Sadece bu nodüllerde doğal radyoaktivite belli ölçülerde bulunmakta. Diğer kayalarda radyoaktiviteleri düşük.

Sizin evinizin bulunduğu yerde bu kayalar yok. Sözünü ettiğim volkanik tüf kayalarından da çok uzaktasınız. Eviniz Türkiye’de yaşam için elverişli olan en önemli yerde. Endişelenecek bir durum göremiyorum. Altınoluk’taki evinizde Radyasyonla ilgili düşüncenizi kafanızdan atın ve yaşamın tadını çıkarın.

Size uzakta olan volkanik tüf kayalarında ölçtüğüm radyasyon doz hızları, düşük değerlerde. Sürekli bu kayalar üzerinde ve içinde yaşamış olsanız bile yıllık doz hızını aşacak ölçüde değil.

Bir insanın yıllık alması gereken radyasyon doz hızı sınırı 2 ile 5 milisievert/saat arasıdır.

Röntgen filmi çekenler ya da hastanelerde radyasyon cihazı kullananlarda 20’dir. Meslek olarak yapanlarda kontrol yapıldığından yıllık doz rakamı halkın alması gereken yıllık sınırdan yüksek tutulmuştur.

Volkanik tüf kayaları üzerinde sürekli temas halinde bulunduğunuzu farz edelim, yıllık doz hızı sınırını aşmıyor. Ör. Geyikli sahilinde Hantepe plajında radyoaktif kumlar var. Altınoluk sahilinde radyoaktif kum yok. Radyoaktiviteli kaya ya da radyoaktif kumun üzerinde sürekli oturarak ya da uzanarak yılın büyük bir bölümünü geçirseniz bile yıllık doz sınırı aşılmıyor.

Kaldı ki radyoaktivite açısından belirgin ölçüde ışıma yayan kayalar size çok uzakta. Sağlık Bakanlığının 2000 yılındaki araştırmasına göre radyoaktiviteli olduğu bilinen kayaların dağıldığı alanlar üstündeki köylerde yaşayanlarda bile doğal radyoaktiviten kaynaklanan kanser vakası saptanmamış.

Sayın Yılmaz, doğal radyasyon 4 tiptir. 1-Kayaçlar ve topraklar, 2-Suda, 3-Kozmik ışınlar ve 4-İnsan vücudunda olan.

1-Kayaç ve topraklarda K-40, U-232 gibi radyoaktif elementler olabilir ve bunlar radon gazı şeklinde yeryüzüne çıkarlar. Doğal radyoaktivite de en çok granitik kayalarda olabilir. Bulunduğunuz yerde böyle bir risk yok.

2-İçtiğimiz suda radyoaktivite olabilir. İçme sularında maalesef radyoaktivite değerleri etiketlerinde yok. AB ülkelerinde, Almanya’da pet şişe ve damanaca üzerinde radyoaktiviteleri de var. Bizdeki pet su şişelerinde Arsenik değerleri yok. İçtiğimiz suyun arsenik değerini bilmiyoruz.

3-Kozmik ışınlar havadan gelen ultraviyola ışınlardır. Ultraviyola ışınlar deniz kıyısında çok az, yükseklere çıkıldıkça artmaktadır. Ör. Uçak yolculuğunda belli miktar doğal radyasyon alınabilmektedir.

4-Vücudumuzda da belli oranda doğal radyasyon vardır.

Düşündüğümüzde doğal radyasyon zaten vücudumuzda var.  Çevreden alacağımız doğal radyasyonun ölçüsü nedir, onu bilmeliyiz.

Bilemediğimiz bir çöp depolama alanında, radyoaktif madde atığı olabilir, tesadüfen ışımaya maruz kalabiliriz. Bilemiyoruz. Sağlıklı bir yaşam için doğal ve yapay radyasyon denetim ve  kontrolunu TAEK yapmaktadır. TAEK sitesinden de faydalanabilirsiniz.

Sigara içen bir kişi yıllık 106 milisievert/saat radyosyon almaktadır. Yıllık sınırın 25 katı.

Sigara içen bir kişi radyoaktivite yayıyor demektir. Ya da sigara içilen ortamda bulunmak, bir anlamda radyasyon almak demektir. Doğal radyasyon bunun yanında hiç kalır.

Dişçiye, hastaneye gittiğinizde bir dizi röntgen çektirmek zorunda kalıyoruz. Her röntgen filmi çekiminde yapay olarak ışımaya maruz kalıyoruz. Doğal radyasyondan kat kat fazla.

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, sürekli televizyon, bilgisayar karşısında olma sırasında elektromanyetik dalgalara daha fazla maruz kalınıyor. Kaplıca tedavisine gidenler kaldığı sürede radon gazı ve CO2 gazına maruz kalabiliyorlar. Örnekler saymakla bitmez.

Size önerim, rahat olunuz.

Hiç endişe etmeden, aklınızdan radyasyon tedirginliğini bırakarak Altınoluk’taki evinizde rahatça, kaygılanmadan yaşamaya bakınız.

Saygılarımla

Dr. Eşref Atabey

 

Eşref Atabey <esrefatabey@gmail.com>

7 Nisan 2013

sayın …

Ayvacık ve Küçükkuyu çevresinde, özellikle bahsedilen köylerde ev, zeytinlik almak isteyen birçok insan dergideki yazıyı okuduktan sonra 2006 yılından bu yana bana benden fikir almak için aradılar. Bahsettiğiniz Aksiyon Dergisindeki haber 2000 yılında yayımlandı. Yazı üzerine Sağlık Bakanlığı köylerde yaşayanlarda  kanser taraması, Çekmece Nükleer Araştırma Kurumu da radyasyon ölçümleri yaptı. Size verdiğim bilgiler bu ve benim araştırmalarıma dayanıyor. Dergideki kanser hastalıklarıyla ilgili bilgilerin ne kadarı doğru tartışılır. Siz bir üviversitede öğretim üyesisiniz. Bilimsel araştırma sonuçlarına itibar etmemiz gerekiyor.

Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir