Çanakkale, Ayvacık, Küçükkuyu’da doğal radyasyon

Eşref Bey merhaba,                                                          24.11.2016
1 haftadır radyasyonla ilgili yazılarınızı incelerken, Ayvacık İlçesinin Küçükkuyu’ya uzanan bölümündeki köylerle ilgili detay bilgileriniz dikkatimi çekti. Kayalar Köyünde tanıdıklarımız var ve oraya gidiyoruz. Bende bu aralar artık bir ev yapma kararı alma aşamasında yazınızı gördüm. Kayalar olmasa bile, Ahmetçe-Sazlı-Kozlu-Büyükhusun-Koyunevi-Balabanlı köylerinden birini tercih edeceğim. Kayalar başta olmak üzere, radyoaktiviteden en az etkilenebileceğim yeri sormak istedim size bu saydıklarından? Bu arada sigara içiyorum ve aldığım oksijenin kaliteside alerji seviyemi etkileyebiliyor.
Saygılarımla.
S…

Sayın S…                                                                         25.11.2016

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Sağlığınızı düşünmedeki hassasiyetinizi ve tedirginliğinizi anlıyorum. Kaygılarınızla ilgili bilgi için öncelikle bahsettiğiniz köylerdeki doğal radyasyonla ilgili; www.esrefatabey.com.tr ya da www.tıbbijeoloji.com kişisel web sayfamda; ”Tıbbi Jeoloji” altındaki ”Tıbbi jeoloji Yazıları” na giriniz ve oradaki ”GEYİKLİ-ADATEPE SAHİLİ (EZİNE)-AYVACIK-KÜÇÜKKUYU DOĞAL RADYASYON KAYNAKLARI” makalesini okumanızı önereceğim. 2. olarak ta ”Soru-Cevap” kısmı altındaki Ayvacık-Büyükhusun köyünde radyasyon ve diğer o yöreyle ilgili daha önce bahsettiğiniz yerlerden gelen sorular ve cevapları incelemenizi önereceğim.

 

Bu önerdiğim yazıları okuduktan sonra da tereddüt olduğunda tekrar yazınız. . Sigara içmekten, içtiğimiz sudan, havadan, gıdalardan, topraktan vücudumuza doğal olan radyasyon alırız. İnsan vücudunda da belli oranda doğal radyasyon vardır. Hastalanınca hastanede  farklı yöntemlerle çektirilen röntgen, ultrason, MR, PET vd iyonize radyasyon alırız. .

İnsanların radyasyon doz hızı sınırı yılda 2-5 milisievert/saat arası olduğu belirtilmektedir. Sonuç olarak bahsettiğiniz yerlerde yaşamaktan dolayı alacağınız radyasyon doz hızı yılda 2-5 milisievert/saati geçmeyecektir. Bir hastanede çektirilen röntgen filmlerinden, daha fazla radyasyon alınmaktadır.

Sigara içtiğinizi belirtmektesiniz. Günde 20 adet (bir paket) sigara içen bir kişi yılda 106 milisievert/saat radyasyon aldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dolayısıyla sağlık yönünden tedirginlik yaşadığınız; bahsettiğiniz köylerle ilgili alacağınız doğal radyasyon önemsenmeyecek ölçüde dersek, sigara içmekten dolayı alacağınız radyasyon bunun onlarca katı olacaktır.

Sağlıklı günler temennimle

Dr. Eşref Atabey

Tıbbi Jeoloji Uzmanı

 

Sayın S…

Radyasyon Fizikçisi Dr. Yüksel Atakan’ın 2006 yılında TÜBİTAK Bilim teknik dergisinde yayımlanan;

‘’TÜTÜNDEKİ RADYOAKTİVİTE, SİGARA TİRYAKİLERİNİN ALDIĞI RADYASYON DOZU VE KANSER RİSKİ?’’ başlıklı yazıyı www.esrefatabey.com.tr kişisel web sayfamdaki ‘’Tıbbi Jeoloji Yazıları’’ kısmında bulabilirsiniz.

Ayrıca geniş bilgi için;

1-Yüksel Atakan. Radyasyon ve Sağlığımız kitabı. Ankara Nobel kitabevi yayını

2-Eşref Atabey. ”Türkiye’de doğal radyasyon kaynakları ve tıbbi jeolojik etkileri” MTA Yerbilimleri ve Kültür serisi-10 adlı  kitabı edinebilirsiniz.

Saygılarımla

Eşref Bey tekrar merhaba,                                                  25.11.2016

Öncelikle geri dönüşünüz ve ilginiz için çok teşekkürler. Belirttiğiniz internet adresleri üzerinden 2 gündür inceleme yapıyorum ve soru soran kişilere verdiğiniz cevaplarıda detaylıca inceledim.

2 husus size mail atmama sebep oldu açıkcası; tıbbi jeoloji dosya 228 de bulunan aşağıdaki kamu raporu alıntısı, konuya yoğunlaştığım birinci husus oldu. Çünkü, kamu oyunda temiz hava-sağlıklı yiyecek kaynağı-fiziksel hareketin yoğun(insan sağlığı açısından pc başında oturan insanlar değiller örneğin) olduğu bu bölgedeki insanların, neredeyse % 20’yi bulan kanser/ölüm oranı jeolojik sebepleri kafamda daha fazla öne çıkardı ?

2.husus ise aynı dosyada bulunan haritada, Kayalar Köyü ile Kozlu Köyü arasında bulunan Sazlı Köyünün jeolojik yapısının radyoaktivite içeren fosfat nodüllerinden (tmar işareti) değilde, çakıltaşı/kumtaşı gibi oluşumlardan oluştuğunu gördüm ? Bu hususuda sizden teyit almak istedim. Raporda köyün adıda geçmiyor çünkü ?

” Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 2001 yılında yapılan epidemiyolojik çalışmada; Ahmetçe, Büyükhusun, Kayalar ve Kozlu köylerinde son 5 yılda ölen 170 kişinin 37’si, Yeşilyurt, Nusratlı ve Arıklı köylerinde ölen 88 kişinin 14’ü, Bademli, Koyunevi ve Behram köylerinde ölen 50 kişinin 9’u kanserden ölmüş olup, söz konusu köylerdeki toplam ölümlere göre kanserden ölüm oranının % 15-18 arasında değiştiği belirtilmektedir. ”

Serkan Bey

Bahsettiğiniz köylerin birinde rahatça yaşayabilirsiniz. Fosfat nodülleri bulunan kayalar köylerde yoğun değil. Kaldı ki yıllık doz hızının aşılması da mümkün değil. 2001 yılındaki Çanakkale il sağlık müdürlüğünün araştırmasında kanserden ölenler içinde radyasyona bağlı ölüm sayısı soru işareti. Kanserden ölüm sebepleri farklı kanser türlerinden olduğu sayılmış. Bende rapor var. Doğrudan yaşadığı ortamdaki radyasyondan kanser olduğuna ait kanıt yok.

Bahsettiğiniz köyler içinde Nusratlı köyü kuzeyindeki kayalarda (taşocağı olarak işletilen) yoğun fosfat nodülleri var. Ahmetçe köyü kuzeyinde de MTA’nın 1978-1979 yıllarında yaptığı uranyum araştırmalarında yoğun radyoaktivite saptanmış ve bu alanlarda uranyum cevheri bulunmakta ancak işletilmemiştir. Tıbbi Jeoloji yazıları altındaki ”Çanakkale doğal radyasyon kaynakları adlı makalede var.

saygılarımla

Eşref Atabey

Eşref Bey çok teşekkürler.

Sizden bilgi/görüş aldığıma çok memnun oldum.

Syg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir