Deterjan, bor minerali

Adı Soyadı : T.Ç.                                                     5 Ocak 2017
Eposta Adresi : …
Cep Telefonu :
Mesajı: Sayın hocam sitenizi ilk defa gördüm ve çok memnun kaldım. Yazılarınızı hep takip ve tavsiye edeceğim. 13 aylık bir bebeğim var. Sağlıklı yetiştirmek için Mücadele ediyorum sitenizi de bu vesileyle buldum. Çocuk yetiştirirken Yeme içmeden oyuncakta kullanılan materyallere tekstilden evde kullanılan deterjanlara kadar dikkat edilmesi gerektiğinin bilincinde olsam da bilgi azlığı ve zaman darlığından dikkat edemediğim oluyor. Sizden ricam piyasada doğal diye satılan ve adı duyulmuş olan deterjanlar ne kadar doğal? Doğal çamaşır ve bulaşık makinası deterjanı üretmek mümkün mü alırken hangi ibarelere dikkat etmeliyiz? En kısa zamanda aydınlatmanız dileği ile saygılar.

 

Sayın T.Ç.                                                              5 Ocak 2017

İlginize teşekkür ederim. Öncelikle ben bir hekim, bir kimyacı değilim. Mesleğim Jeoloji Yüksek Müh. Tıbbi Jeoloji Uzmanıyım. Kimyasallarla ilgili doğrudan çalışmam yok. Bahsettiğin konuyla mesleğimi, doğal deterjanlar içinde kullanılan boraks ile ilişkilendirebilirim. Doğada bulunan bor minerallerinin rafine edilmiş halinden birisi boraks dekahidrattır. ‘’Sabun ve deterjanlara mikrop öldürücü (jermisit) ve su yumuşatıcı etkisi nedeniyle %10 boraks dekahidrat ve beyazlatıcı etkisini artırmak için toz deterjanlara %10-20 oranında sodyum perborat (mono veya tetra olarak) katılmaktadır. Sodyum perborat (NaBO2H2O2.3H2O) aktif bir oksijen kaynağı olduğundan etkili bir ağartıcıdır’’ (www.boren.gov.tr). Doğal deterjan hakkında bildiğim ve anladığım kadarıyla düşüncelerimi aktarmak isterim. Eskiden atalarımız, anne, babalarımız şehirlerde yaşamıyor iken, deterjan, çamaşır makinası çıkmamış iken; doğal temizlik malzemesi olarak yörede yapılan sabun kullanıyordu. Nüfus arttıkça, çamaşır makinası çıkınca buna bağlı olarak kimyasal çamaşır deterjanları çıktı. Köyde eskiden çamaşırlar, bir kazan içine meşe külü konur, kaynatılır, kazandaki su alınarak çamaşır tokuçlanarak elde yıkanırdı. Bu tabi çok zor ve yorucu bir işti. Bilhassa kadınlar için eziyet gibi bir şeydi. Hala bu şekilde çamaşır yıkayanların olduğu azımsanmayacak sayıdadır.

Doğal deterjan dedikleri nesnenin, sabunu rendeleyerek, içine boraks, sodyum bikarbonat, limon ya da lavanta yağı gibi ek malzeme su ile karıştırılarak yapıldığını biliyorum. Yumuşatıcı içinde sirke konulmakta. Ancak lekeleri çıkarmak için önce karbonat ve sirke ekleyip bir fırça ile ovalayıp ondan sonra yıkanması gerekmekte. Çamaşır makinasına da belli miktarda konularak yıkama sağlanmakta. Ancak evde yapılan doğal deterjanın çamaşır makinasına uyumu nasıl sağlayacak; her makinanın deterjanı kullanma talimatı farklı. Tabii ki bu az nüfusu olanlar için evde yapılabilir. Çok nüfuslu bir aile düşünün, yeteri kadar doğal sabun yapacak, çamaşırı elde yıkayacak. Bu kolay iş değil. Bunun için kimyasal deterjanlar üretilmiş, pratik, insanı yormayan bir teknoloji tercih edilmiş. Doğal deterjan denilen ve piyasada olan şey de fabrikasyon olarak üretilenidir.

Piyasada satılan doğal deterjanlar gerçekten kimyasal olmayanmıdır? Soru işareti. Güvenebilir miyiz, bilemiyorum. Ticari amaçlı her şeye yeni bir ad, özellikle doğal kelimesi ekleyerek müşteriyi etki altına alabilme olabilmektedir. Doğal mı olduğunu kendimiz araştırmak durumunda kalıyoruz. En iyisi evde yapmak. İnternette doğal sabun yapımıyla ilgili yazılara rastladım. Aşağıda bir tanesini verdim. Belki yararlı olabilir.

Sağlıklı günler dileğimle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir