Granit tezgahta radyasyon var mı? granitte radyasyon riski

Sayın Eşref Atabey;

İsmim … Endüstri Mühendisliğini bitirdim. Şu an ufak tefek ticaretle uğraşıyorum. Size ulaşma amacımsa işle falan alakalı değil. Tıbbı Jeoloji üzerine olan deneyimleriniz.  Size bu elektronik postayı şahsi sitenizdeki iletişim bilgilerinizde cep telefonunuza kadar yayımladığınız için bulduğum cesaretle yazdım. Ümit ederim değerli vaktinizi saçma sayılabilecek bir mevzuyla çalışmamışımdır.

Mevzu şu; annem uzunca bir zamandan sonra mutfakta tadilat yaptıracak haliyle ömürlük ve güzel bir şey istiyor. Tezgahta granit kullanalım dedik. Diğer alternatif çimstone denen yapay bir malzeme içeriği hakkında tek bildiğim kuartz kullanıldığı. Granitte beni korkutansa okuduğum bir kaç yazı. Uranyum, toryum gibi birkaç doğal radyo aktif elementi bulundurabilir deniyor ve hatta radon salınımı yaptığı da söyleniyor. Gerçi gezegenin yüzeydeki her şey bir parça radyoaktiftir. Kimi granit kayalar yakınına veya üzerine yapılmış evlerde yaşayan insanlarda bir huzursuzluk hali hatta hatta halüsinasyon görmeye bile sebep olabileceğini de daha önceleri duymuştum. Lakin bir parça granitten bunları beklemek saçma olur diye düşünüyorum. Ama insan annesinden bahsedince saçmada olsa her detayı düşünmek istiyor.

Size sorum deneyimlerinize göre granit mutfak tezgahlarındaki radyoaktivite veya radon salınımı gerçekten tehlike yaratacak kadar olabilir mi? Ayrıca yiyeceklerimizin de bu tezgahta hazırlanacağı da malumunuz. Evde sigara içen yok. Radonun sigara dumanıyla daha rahat ciğerlere ulaştığı söyleniyor.

Havalandırma çözüm olur deniyor. Tabi ışımaya bir çare yok.  Bildiğiniz gibi internette gerçekten ehil biriyle muhatap olup olmadığınızı bilmek zor. Bir mühendis ağabeyime bir mühendis kardeşi olarak annemin sağlığını düşünerek sordum. Cevabınız ne olursa olsun yardımcı olur. Vaktiniz çaldığım ve uzun tuttuğum için affedin.

SAYGILARIMLA

 

Sayın …

Mesajınızı alınca, bilgi almak isteyen, özellikle sağlık için bilgilenmek isteyen birisine yardımcı olacağım için mutlu oldum. Eğer benim önerilerime dikkate alırsanız sağlığınız ve ileride oluşabilecek kuşkulu durum için yararlı olur diye düşünüyorum.

Öncelikle şunu belirteyim, kayalar ve toprakta doğal radyasyon bulunur. Yapay radyasyon olmaz. Kayalar arasında, en fazla doğal radyasyon granit kayasında bulunmaktadır. Siz granit tezgah yapmak istiyorsunuz. Yaptıracağınız granit tezgahın hammaddesi Türkiye’den mi Çin’den mi onu kontrol ediniz. Çin granitlerinde doğal radyasyonun belirgin oranda yüksek olduğu biliniyor. Ama ne oranda olduğu konusunda radyasyon cihazıyla ölçmek gerekir. Yerli granitin de radyasyon doz hızını ölçtürebilirsiniz.

Bir kişinin yılda en fazla alacağı doz hızı sınırı  1,5-2 milisievert’tir.  Ölçüm değeri ile 24 ü çarpınız. Bir günlük doz hızını bulursunuz.  Bulacağınız değeri 365 gün ile çarpınız.  Bir yılda alacağınız radyasyon doz değerini bulursunuz. Mutfak tezgahının üstünde hiç kalkmadan 365 gün sürekli kalmalısınız ki eğer  granitte radyasyon yüksekse ancak belli oranda radyasyon alabilirsiniz. Yıllık doz hızına ulaşmanız hiç mümkün olamaz.

Endişe edecek hiç bir durum yok. Rahatlıkla granit tezgah yapabilirsiniz.

Evde sigara içen yok diyorsunuz. Eğer içen olsaydı yıllık doz hızı 106 milisievert olacaktı. Yani yıllık sınırın 100 katı. Sigara içen birisine yaklaşırsanız granit tezgahından daha fazla radyasyon almış olursunuz. Ya da sokakta, kapalı yerde, yakınızda sigara içen olursa, dumanını solursanız yine belli oranda radyasyon alırsınız. Hastaneye gittiğinizde çekilen her röntgen filminde, diş tedavisinde çekilen her filmde granitten alacağınız (eğer varsa) radyasyonun onlarca katını film çekimlerinden  almış oluyorsunuz. Örneğin bir defa film çekildiğinde ikinci, üçüncü için sorunuz. Niçin çekiliyor. Bir hastanede film çekildiğinde, başka bir hastaneye gittiğinizde film çekildiğinizi belirtiniz ve alacağınız radyasyon doz hızı miktarını hesaplatınız.

Size önemli bir önerim olacak. Kabul edip etmemek size ait. Niçin bir mermer tezgah tercih etmiyorsunuz? Granit tezgah pek hoş olmaz ve ileride renk atması olur. Granit içinde farklı mineraller vardır. Potasyum-40 gibi radyoaktif mineraller. Tezgahta gıda, sıvı ve besinler, bulaşık deterjanı, kir, pas temizleyici kimyasallardan hemen etkilenerek renk değiştirir ve granit orijinalliğini, özelliğini kaybeder.

Siz de üzülürsünüz. Oysa saf, beyaz mermer; kalsiyum karbonat bileşimlidir. Asitlerden bir miktar etkilense de renk değişikliği pek olmaz. Anneniz uzun yaşasın. Ömür boyu gider. Hem siz sürekli radyasyon var mı yokmu endişesinden kurtulur hem de beyaz, sağlam, görünüşü güzel bir tezgaha kavuşmuş olursunuz.

Sevgi ve saygılarımla

Dr. Eşref Atabey

Tıbbi Jeolog

esrefatabey@gmail.com

05358511161

NOT: Eğer anneniz bu bilgilerden sonra hala endişe duyarsa lütfen telefonla arayın ben kendisiyle konuşayım.

Kime: bana

Sayın Eşref Atabey

Bu kadar çabuk ve doyurucu bir cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. Sizin gibi uzman birinden aldığım tavsiyelerle kafamda bir soru işareti kalmadı. Annemde oyunu çimston tabir edilen malzemeden yana kullanacak, afyon mermeri çok beyaz dedi. Estetik kaygı güttü. Malumunuz hanımların işine karışmak bazen radyasyondan daha tehlikeli olabiliyor. Elbette espri yapıyorum. Gösterdiğiniz ilgiye ve ayırdığınız zamana sonsuz teşekkürler. Size sevdiklerinizle beraber uzun ve mutlu bir yaşam diliyorum.

Saygı ve Hürmetlerimle

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir