mangal taşları

Sayın Sencer Ş

İlginiz için teşekkür ederim. Öncelikle, Mangal alırken TSE ve CE belgesi olup olmadığına bakılmalı. Yeni yasa ile CE Belgesi zorunlu oldu. İnternette bulduğunuz “lav taşlı mangal” “granit taşlı mangal” ve “mermer taşlı mangal”  diye adlandırılan taşlar;  ısıya dayanıklı ve ısıyı üzerinde toplayan, ıslatılsa bile (belli dereceye kadar) patlayıp herhangi bir istenmeyen sonuç yaratmayacak taşlardır. Bildiğim kadarıyla Piknik tüpü tipi Taşlı Mangallar ile duman ve is problemi olmamakta. Gazı ve gazın yanma aşamasında çıkardığı bütün zararlı maddeleri tutması, için daha çok gözenekli olması gerekir. Mangal taşı olarak; pomza-perlit, bazalt, bazalt cürufu, kayrak taşı, magnetit-hematitli-manganlı demir taşları, farklı mermer türleri, granit, granodiyorit, diyorit, gabro, siyenit, peridotit gibi taşlar kullanılabilmektedir.

Lav taşı; denilen taş aslında jeolojik olarak adı POMZA’dır. Yani halk dilinde topuk taşı, sünger taşı diye anılan taştır. Bu taş beyaz, bej renkte oldukça gözenekli olup, bileşiminde ağırlıklı silisyum vardır.

Bazalt taşı; siyah, gri, kahverengi, kırmızı olabilir. Cüruf dediğimiz cinsi süngerimsi, gözeneklidir. Genellikle demirli, kalsiyumlu olabilir.

Demir taşları; limonit-hematit-magnetit gibi mineral içerir, mangan içeren taşlar olabilir. Bunların gözenekliliği daha azdır. Bunlar sarı, kırmızı, kahverengi, siyah olabilir.

Mermer taşları; farklı cinste ve özellikte olabilir. Mermer; jeolojik olarak yüksek basınç ve ısı altında başkalaşım geçirmiş rekristalize kireçtaşı kayasıdır. Ancak ticari olarak cila tutan her kayaca mermer adı verilmektedir. Bu durumda magmatik (granit, siyenit, gabro, serpantin, peridotit), volkanik (pomza, andezit, bazalt vd.), sedimanter (kireçtaşı, taraverten) her türlü kayaç mermer olma özelliği bulunmaktadır.

Granit taşları; granitik kayaçları kapsar. Granit, granodiyorit, siyenit gibi. Bunların bileşiminde ortoklas, feldispat, pegmatit oranı önemlidir.

Mangal taşlarının kullanım süreleri; kullanım sıklığına ve genelde pişirilen yiyeceğin yağ oranı ve gözeneklerinin kapanıp kapanmadığı ile ilgilidir. Kullanım süresince taşın genel durumuna bakarak (ör. Gözenekli ise gözenekleri kapanıp kapanmadığına) yenisi ile değiştirilmelidir. Mangal taşları kullanımdan önce iyice temizlenmelidir. Deterjan, asidik sıvı atıkları, katran, yağ artığı vd. kalıntı olmamalıdır. Taşın ısıdan dolayı olası patlamasına karşın, taşın birkaç noktasından sabitlenmesinde yarar olacağını düşünmekteyim. Kırıklı, çatlaklı, çok renkli taşlar kullanılmamalı, daha ziyade, özellikle pomza, bazalt türü taşlar tercih edilmelidir. Mangal için kullanılan taşların, mangal kömürüne göre daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Mangallar kapalı alanlarda kullanılmamalıdır.

Saygılarımla

 

Dr. Eşref Atabey

sencer s
18 Haz (9 gün önce)
Sayın Hocam son derece bilgilendirici oldu. Kıymetli zamanınızı ayırıp cevap verme nezaketinde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir