Kahramankazan Örencik Sinap tepe omurgalı fosil yatağı ve fosil müzesi

 

Kahramankazan Örencik Sinap tepe omurgalı fosil yatağı ve müzesi

Eşref Atabey

Sinaptepe omurgalı fosilleri, Ankara, Kazan ilçesi, Örencik köyünde Sinap formasyonu içinde yer almaktadır. Sinap formasyonu sedimanları günümüzden 15-1 milyon yıl öncesinde yaşamış Miyosen dönemin memeli hayvan fosillerini içermektedir.  Bu fosil yatakları Ankara’nın genellikle kuzey ve kuzey batısında açığa çıkmış ve Neojen dönemin küçük ve büyük boyutlu memeli hayvanlarına ait fosil kaynaklarını bünyesinde toplamıştır

Atgiller, kemiriciler, domuzgiller, zürafagiller, etgiller, hortumlu memeliler, gergedangiller, boynuzlular kaplumbağalar gibi çok zengin bir hayvan topluluğu ile temsil edilir. 1955-1957 yılları arasında yapılan Ankara çevresi fosil araştırmaları sırasında ele geçen ilk primata fosiline Ankarapihecus Meteai (Ozonsoy) adı verilmiş ve 1980 yılında yayınlanan ikinci fosil Ankara Maymunu’nun Miyosen’deki ilk habercileri olmuştur (Ozansoy, 1955, 1957). Orta-Geç Miosen yaşlı türlerden Dryopithecus,  Ouranopithecus ve Ankarapithecus fosilleri saptanmıştır (Alpagut ve diğerleri, 1996).

1995 yılında Ankara Kazan Delikayıncak tepede bulunan 3. maymun fosili ile ilk kez gün ışığına çıkarılan yüz iskeletinin büyük bir kısmı, alt çenesi ve vücut parçaları daha önceki bilgilere önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Miyosen ortamında yaşamış olan Ankara Maymunu radyometrik olarak yapılan tarihlendirmeye göre 9,8 milyon yıl eskiye aittir (Ozansoy, 1955, 1957; Alpagut ve diğerleri, 1986).  Ankara Maymununun bilimsel önemi, primata takımının Hominoid üst ailesinin evrimindeki biyolojik çeşitlenmeyi vurgulamasından gelmektedir. Yaşayan kuyruksuz maymunların (Orangutan, şempanze, gorilla) türlerinin ayrımında kullandığımız morfolojik kriterlerin bir kaçını tek bir örnekte toplamış olmasıdır. Bu buluntu dünya bilim çevrelerini yakından ilgilendirmektedir (Ozansoy, 1955, 1957; Alpagut ve diğerleri, 1986).

 

Örencik Sinap tepe omurgalı fosil örnekleri müzesi

 

Örencik Sinap tepe omurgalı fosil örnekleri müzesi

 

Örencik Sinap tepe omurgalı fosil örnekleri müzesi

 

Sinaptepe omurgalı fosil yatağı

  

Sinaptepe omurgalı fosil yatağı

  

Sinaptepe omurgalı fosil yatağı

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir